طراحان اطلاعات و ارتباطات تارادیس
(با مسئولیت محدود)

021-88852556
021-88443943

برای دریافت مشاوره رایگان و یا سفارش محصولات و خدمات، با ما تماس بگیرید.

مدیریت هوشمند

مقالات مدیریت هوشمند
رازهاي موفقيت در پروژه هاي هوش تجاري – بخش اول

رازهاي موفقيت در پروژه هاي هوش تجاري – بخش اول

هوش تجاری (BI) مجموعه ای از تکنولوژی ها و فرآیندهایی است که اجازه دسترسی و تحلیل داده ها را به افراد سازمان در سطوح مختلف را فراهم می کند. هوش تجاری (کسب و کار هوشمند) به منزله پنجره ای رو به پویایی کسب و کار است که کارایی، راندمان عملیاتی و فرصت های دیده نشده و یا استفاده نشده را آشکار می کند.

مفهوم داشبوردهای کسب و کار از کجا آمده است؟ (Business Dashboards)

مفهوم داشبوردهای کسب و کار از کجا آمده است؟ (Business Dashboards)

تا بحال با خود فکر کرده اید که خلبانها چطور می توانند آن سازه پیچیده و با عظمت را هدایت کنند؟ همه بخوبی می دانیم هواپیماها از پیچیده ترین سازه های ساخته شده بدست بشر می باشند و سکانداران آن باید افرادی خبره، ماهر و با تجربه باشند. برای نمونه یک بوئینگ ۷۷۷ یا به زبان انگلیسیBoeing 777 را در نظر بگیرید. یک هواپیمای پهن پیکر تجاری دو موتوره که توسط شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ تولید می‌شود. این هواپیما ظرفیت حمل ۲۷۸ تا ۵۵۰ نفر مسافر را داراست و برد پروازی آن بین ۱۰۳۷۰ تا ۱۷۴۴۵ کیلومتر است.

کاربرد هوش تجاری در شرکت‏های بیمه

کاربرد هوش تجاری در شرکت‏های بیمه

سرمایه‏ گذاری در یک محیط اقتصادی بی‏ثمر، بازده کمی -اگر ناچیز نباشد- خواهد داشت. بنابراین شرکت‏ها مجبورند سودشان را از تعهد افزایش دهند و مطمئن شوند که بهترین استراتژی را برای رسیدن به این منظور دارند. یک استراتژی مهم و پربازده برای بهره‏برداری از کسب و کار جدید نوشته شده، ایجاد فرصت‏های جدید فروش برای مشتریان موجود است. بیمه‏گران در تلاش برای دسترسی به اطلاعات گذران روشنی هستند که به فروش بیشتر آنها کمک می‏کند.

هوش تجاری مایکروسافت

هوش تجاری مایکروسافت

مایکروسافت یکی از لیدرهای بازار نرم‌افزارهای BI در دنیاست. مایکروسافت ابزارهای هوش تجاری خودش رو بیشتر به صورت قابلیت یا سرویس در محصولاتش ارائه می کند. برای نمونه قابلیت‌های هوش تجاری زیادی در اکسل 2013 معرفی شده است. در شیرپوینت وSQL Server هم شاهد این سرویس‌های BI هستیم.

SQL  در مقابل پایگاه داده NOSQL : تفاوت چیست؟

SQL در مقابل پایگاه داده NOSQL : تفاوت چیست؟

ازنظر مدل، SQL دیتابیس از مدل رابطه ای استفاده میکنند و دیتا را در جدولها نگه میدارند، اما NoSQL ها مدل کاملا متفاوتی دارند و اکثر آنها، از مدل غیر رابطه ای استفاده میکنند. حتی اگر رابطه نیز استفاده کنند، این رابطه کاملا با رابطه های RDBMS ها متفاوت است. شیوه نگهداری دیتا نیز با SQL متفاوت است

هوش تجاری مایکروسافت

هوش تجاری مایکروسافت

مایکروسافت یکی از لیدرهای بازار نرم‌افزارهای BI در دنیاست. مایکروسافت ابزارهای هوش تجاری خودش رو بیشتر به صورت قابلیت یا سرویس در محصولاتش ارائه می کند. برای نمونه قابلیت‌های هوش تجاری زیادی در اکسل 2013 معرفی شده است. در شیرپوینت وSQL Server هم شاهد این سرویس‌های BI هستیم. تعدادی از ابزارهایی که این شرکت برای فعالسازی هوش تجاری در شرکت ارائه نموده این موارد هستند:

معرفی Power BI مایکروسافت

معرفی Power BI مایکروسافت

Power BI مجموعه‏ای از سرویس‏هاست که امکان تحلیل اطلاعات کسب و کار را برای کارشناسان این حوزه فراهم می کند و یک ابزار قدرمتند برای پیاده سازی سیستم های هوش تجاری محسوب می شود.

ویژگی‌های اساسی یک معماری خوب برای سیستم BI چیست؟

ویژگی‌های اساسی یک معماری خوب برای سیستم BI چیست؟

انتخاب ابزار هوش تجاری همیشه جزء دغدغه های اصلی شرکت ها و سازمان ها در زمان پیاده سازی هوش تجاری بوده در شرکت/سازمان خود بوده است. براساس گزارشات سایت TDWI، ابزارهای هوشمندی کسب و کار مختلفی در بازار کنونی هست. آنچه که در گام اول مهم تلقی می شود کاربردهای اصلی این ابزارها و قابلیت هایی است که چنین ابزارهایی می بایست داشته باشند. برخی ویژگی های در این ابزارها به صورت مشترک وجود دارد که در ادامه توضیح داده خواهد شد، با اینحال برخی متناسب با حوزه فعالیت های مختلفی که در بازار وجود دارد، در زمینه ای قوی تر و تخصصی تر فعالیت می کنند.

تجزیه و تحلیل داده های بزرگ در صنعت گردشگری

تجزیه و تحلیل داده های بزرگ در صنعت گردشگری

در طول چند سال گذشته، ابزارهای آنلاین، صنعت گردشگری و گردشگری را تغییر داده اند. قبلا، جمع اطلاعات شامل فرآیندهای عظیم و ساختن بخش های دقیق گردشگری سخت بود. ضروری است که یک کسب و کار بتواند درک مسیرهای مسافرتی را برای ارائه تجارب سفر و سفر هیجان انگیز به گردشگران داشته باشد. داده های بزرگ ما را در تجزیه و تحلیل روند سفر با جمع آوری اطلاعات از مراکز مختلف مصرف کننده و ایجاد یک استراتژی بازاریابی خاص برای مخاطبان هدف کمک می کنند.

هوش مصنوعی گوگل زمان و احتمال مرگ بیماران را محاسبه می کند

هوش مصنوعی گوگل زمان و احتمال مرگ بیماران را محاسبه می کند

چند سالی از ورود فناوری هوش مصنوعی شرکت گوگل به حوزه علوم پزشکی می گذرد؛ این بار صحبت هایی از تخمین احتمال و زمان مرگ بیماران توسط هوش مصنوعی به میان آمده و گوگل مثل همیشه برتری خود را در این بحث ثابت کرده است.