طراحان اطلاعات و ارتباطات تارادیس
(با مسئولیت محدود)

021-88852556
021-88443943

برای دریافت مشاوره رایگان و یا سفارش محصولات و خدمات، با ما تماس بگیرید.

اخبار /

حمله سایبری علیه چند کشور دنیا توسط "باج افزاری" موسوم به "WannaCry"

 

» حمله سایبری علیه چند کشور دنیا توسط "باج افزاری" موسوم به "WannaCry"

حمله سایبری علیه چند کشور دنیا توسط "باج افزاری" موسوم به "WannaCry" هزاران رایانه را در بخش های مختلف در بیش از 10 کشور جهان قفل کرد.آمریکا، انگلیس، روسیه، چین، ایتالیا، اسپانیا، اکراین و هند از جمله کشورهایی بوده اند که هدف حملات سایبری قرار گرفته‌اند. این باج افزار اینترنتی که گمان می رود از آژانس امنیت ملی آمریکا به سرقت رفته باشد، با قفل کردن بیش از 75 هزار رایانه در بخش های دولتی و خصوصی و شرکت های بزرگ و بیمارستان ها از صاحبان رایانه خواستار دریافت 300 دلار باج برای باز کردن قفل می کند.

این حمله سایبری شامل یک باج افزار است: بدافزاری که داده ها را کدگذاری کرده و دسترسی کاربر به این داده ها را مسدود می نماید. طبق اظهارنظر کارشناسان امنیتی، این بدافزار از فاکتور آسیب پذیری که توسط آژانس اطلاعات ملی (NSA) کشف و توسعه داده شده، بهره گرفته است.

گزارش شده رایانه هایی شرکت هایی چون "فد اکس" در آمریکا و نیز دهها بیمارستان در بریتانیا با این بدافزار آلوده شده و اطلاعات مربوط به بیماران از دسترس خارج شده است.

همچنین گزارش شده رایانه هایی در وزارت کشور روسیه و نیز رایانه های شرکت عظیم ارتباطی "تلفونیکا" در اسپانیا با این بدافزار آلوده و قفل شده اند.

در کشورهای ویتنام،ایتالیا، اوکراین، پرتغال و تایوان نیز آلودگی رایانه های برخی موسسات به این بدافزار اینترنتی گزارش شده است.

این باج افزار با قفل کردن سیستم ویندوز رایانه ها از افراد قربانی برای باز کردن قفل سیستم خواستار 300 دلار پول اینترنتی ( بیتکوین) می کند.

این یکی از گسترده ترین حملات سایبری است که گمان می رود از سوی گروهی هکر ناشناس موسوم به "شدو بروکرز" صورت گرفته باشد. این گروه ماه پیش رایانه های آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) را هک کرده و یک بدافزار به سرقت رفته از این آژانس اطلاعاتی آمریکا را به مزایده اینترنتی هکرها گذاشت.

گفته می شود بدافزار یاد شده از حفره های امنیتی شرکت مایکروسافت استفاده کرده و رایانه هایی را که آخرین نسخه های این شرکت را روی خود "آپدیت" نکرده اند، آلوده کرده است.

تا کنون تخمین زده می شود بیش از 70 هزار رایانه در سراسر جهان به این بدافزار اینترنتی آلوده شده باشند.

بسیاری از کارشناسان امنیت سایبری، این حمله را یکی از کم سابقه ترین حملات سایبری در جهان خوانده اند.